Osoby starsze – jakie mają problemy?

Życie osób starszych wiąże się często z wieloma trudnościami. Z roku na rok pojawiają się różne problemy, które powodują, że takie osoby nie są w stanie radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Jakie problemy tak wpływają na ich życie? I jak sobie z nimi radzą?

Problemy ze zdrowiem

Największy wpływ na życie osób starszych mają problemy zdrowotne. W tym wieku pojawiają się ze sporym natężeniem. Często niedomaga słuch i wzrok. Dlatego osoby starsze noszą okulary i aparaty słuchowe. Pojawiają się problemy z pamięcią. Osoby w podeszłym wieku mają również trudności z poruszaniem się i korzystają z lasek, kul czy też wózków inwalidzkich. W tym wieku pojawiają się też różne charakterystyczne schorzenia, często dość poważne. Osoby starsze muszą więc być pod stałą kontrolą lekarzy. Zmiany dotyczą również wyglądu. Pojawiają się braki w uzębieniu – często są zastępowane protezami. Kobiety, które tracą włosy decydują się na peruki. Oznaki starzenia się widać również na skórze. Tak więc osoby starsze naprawdę mają spore trudności.

paruki

Potrzebna jest pomoc

Osoby starsze potrzebują odpowiedniej pomocy. Najczęściej zapewnia im ją najbliższa rodzina. Krewni pomagają im w codziennym życiu – robią zakupy, przygotowują posiłki, sprzątają, wykonują pewne naprawy w domu. Poza tym rodzina zapewnia też takiej starszej osobie towarzystwo i wsparcie emocjonalne. Jeżeli rodzina nie jest w stanie zapewnić krewnemu odpowiedniej opieki, można skorzystać z usług opiekunki dla osoby starszej. Taka pomoc jest dla osób w podeszłym wieku niezwykle cenna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *