Masażysta a fizjoterapeuta – różnice i podobieństwa

Wiele osób – nawet tych zainteresowanych dbaniem o siebie i zdrowym stylem życia – nie potrafi uchwycić różnicy między zawodami fizjoterapeuty oraz masażysty. Ludzi wykonujących te dwie profesje wiele łączy, ale istnieją tutaj także pewne istotne różnice. Poznaj najważniejsze podobieństwa i różnice!

Podobni jak dwie krople wody?

Fizjoterapeuci oraz masażyści różnią się posiadanym wykształceniem. Fizjoterapeutą nazywamy osobę, która ukończyła kierunek „fizjoterapia” w szkole wyższej (przeważnie na Uniwersytecie Medycznym lub na Akademii Wychowania Fizycznego). Taka osoba może wykonywać zabiegi, co do których istnieją określone przesłanki medyczne – czyli na przykład pomagają osobom po poważnym urazom, niepełnosprawnym albo takim, które dotknęła poważna choroba mięśni lub stawów.

Co ciekawe… nie każdy fizjoterapeuta musi wykonywać masaż! Niektóre zabiegi rehabilitacyjne wiążą się na przykład z uginaniem kończyn pacjenta, a nie masowaniem go. Fizjoterapeuta posiada także rozległą wiedzę na temat funkcjonowania i chorób ludzkich narządów wewnętrznych i często pracuje z osobami, które cierpią z powodu ich dysfunkcji. Kiedy więc zapytasz fizjoterapeuty, czy zrobi Ci masaż, może być nieco zdziwiony! Masażysta zaś to zwykle osoba, która ukończyła dwu- lub trzyletnią szkołę masażu i zdobyła tytuł technika masażu. Masażyści przeważnie pracują w salonach masażu lub SPA, gdzie za pomocą określonego rodzaju dotyku pomagają klientom czuć się zdrowiej i wyglądać piękniej.

W większości przypadków masażyści pracują z osobami, które nie zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi lub przewlekłym bólem, lecz po prostu chcą poprawić jakość swojego życia.

Więcej o kursach masaży przeczytasz na http://www.akademia-masazu.pl/

Szukając wspólnego mianownika

Między zawodem fizjoterapeuty i masażysty istnieje jednak niemało zbieżności. Pierwsze podobieństwa są dość oczywiste – zarówno masażysta, jak i fizjoterapeuta pracują z ludzkim ciałem, aby ludzie byli zdrowsi i szczęśliwsi. Zarówno masażysta, jak i fizjoterapeuta podczas swojego szkolenia opanowują różne techniki dotyku, które niosą ulgę pacjentom. Niektórzy masażyści specjalizują się także w masażu leczniczym, który może pomóc osobom zmagającym się na przykład z bólem. Przedstawiciele obu profesji posiadają podstawową wiedzę na temat ludzkiej psychiki – często fizjoterapeuta czy masażysta (chcąc nie chcąc) staje się „psychologiem pierwszego kontaktu). Masażysta z doświadczeniem, tak samo jak fizjoterapeuta , potrafi wykonać badanie funkcjonalne, które pozwala ocenić stan zdrowia pacjenta i dobrać odpowiednie metody pracy. Osoby wykonujące obie profesje uczą się także obsługiwać specjalistyczny sprzęt. Ponadto, wiele osób korzysta z pomocy zarówno fizjoterapeuty, jak i masażysty.

Mimo istniejących różnic, zarówno masażyści, jak i fizjoterapeuci pomagają nam utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Posiadane przez nich kwalifikacje oraz empatia sprawiają, że są w stanie rozwiązać wiele ludzkich problemów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *