Cegła klinkierowa, płytka klinkierowa – dwojakość klinkieru

cegła klinkierowaKlinkier to materiał budowlany, wykończeniowy produkowany z glin żelazistych, wapienno-żelazistych lub wapienno magnezjowych. Jego zastosowanie jest dość szerokie, choć najczęściej obecnie jest stosowany jako materiał do wykańczania i ocieplania elewacji.

Moda na klinkier sprawiła, że ten trochę zapomniany materiał powrócił do ofert wielu producentów. Wraz ze wzrostem wymagań klientów producenci prześcigają się w tworzeniu wariancji zwykłej cegły klinkierowej, w praktyce jednak ręcznie formowana cegła klinkierowa wciąż jest najbardziej pożądana.

Płytki klinkierowe

Jedno z ciekawszych rozwiązań jakie proponują producenci są płytki klinkierowe. Elementy te imitują w najwierniejszy sposób elewację wykonaną z cegieł klinkierowych. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że zdecydowanie spada koszt montażu i samych materiałów. Najczęściej montuje się je bowiem na dużych płytach i przykleja do np. styropianu ocieplającego budynek.

Cegła klinkierowa – trwała i najcieplejsza

Tradycyjna cegła klinkierowa jest zwykle montowana w inny sposób niż płytki, ustawia się bowiem obok właściwej ściany, kolejną, ale wykonaną właśnie z cegieł klinkierowych. Pomiędzy nie często stosuje się także styropian lub watę szklaną. Rozwiązanie to zapewnia lepszą termoizolację, a także jest zdecydowanie trwalsze. Ustawienie ściany wkoło domu z cegieł klinkierowych wystarczy na zdecydowanie więcej lat, niż płyty przymocowane do właściwej ściany za pomocą stalowych prętów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *